BLOG
Baza wiedzy

EDUKACJA POKOJU


Edukacja pokoju to zarówno idea, metoda i cel naszej działalności.

Uczy porozumienia, akceptacji dla „inności”, pozytywnego rozwiązywania konfliktów
czytaj więcej

Zarządzanie Konfliktem


Wierzymy w konstruktywną siłę konfliktu i wiemy, że może on budować, a nie rujnować.

Edukacja w zakresie porozumienia bez przemocy stanowi jedno z podstawowych wyzwań współczesnej cywilizacji.
czytaj więcej

ROZWÓJ LOKALNY


Idea społeczeństwa obywatelskiego, zrównoważony rozwój, współpraca międzysektorowa i włączenie biznesu w otoczenie, w którym funkcjonuje – to obszary naszej aktywności wspierające rozwój lokalny.

czytaj więcej

Fundacja Dom Pokoju jest ośrodkiem nowoczesnej myśli o społeczeństwie, którego centrum stanowi Człowiek, świadomy swojej tożsamości Obywatel, członek Wspólnoty.

o nas

Aktualności


RL
31.01.2020

Pierwszy panel obywatelski we Wrocławiu!

Czym jest panel obywatelski? Jakiego transportu potrzebujemy we Wrocławiu? Jak skomunikować centrum z osiedlami peryferyjnymi?

czytaj więcej +
RL
23.12.2019

Dolnośląski Ośrodek Dialogu

Twórz z nami Dolnośląski Ośrodek Dialogu!

Jeśli działasz lokalnie w województwie dolnośląskim, lubuskim lub opolskim – to Ciebie szukamy!

czytaj więcej +
ZK
15.10.2019

Szkolenia „Stacja Mediacja”

Jak się porozumiewać mimo różnic? Zapraszamy na szkolenia, na którym będziemy uczyć jakie są narzędzia budowania dialogu.

czytaj więcej +
ZK
01.10.2019

Broszura Fundacji Ukraina

Nasza mediatorka, Dorota Whitten facylitowała jedną z grup podczas konferencji Fundacji Ukraina. Rezultaty są częścią biuletynu Fundacji Ukraina „ForUM For Unity of Migrants”, które odbyło się w dniu 27 marca 2019 roku. Fundacja Ukraina jest […]

czytaj więcej +
ZK
27.09.2019

Już w tę sobotę! 11. edycja Turnieju piłki nożnej przeciwko rasizmowi – Boisko bez granic

Zapraszamy na kolejną edycję turnieju piłki nożnej przeciwko rasizmowi. Boisko bez granic odbędzie się 28.09 w Parku Staszica. Cały dzień atrakcji sportowych, połączony jest z rodzinnym piknikiem, pełnym koncertów, warsztatów. Fundacja Dom Pokoju i Przedstawicielstwo Regionalne […]

czytaj więcej +
ZK
27.09.2019

Relacja z konferencji Keep calm and mediuj!

Tak jak Mount Everest to coś więcej niż sam szczyt, tak szkoła to coś znacznie ważniejszego niż mury, tabliczka z numerem, podstawa programowa czy system oceniania. Szkoła to przede wszystkim ludzie. Od poniedziałku do piątku […]

czytaj więcej +
18.06.2018

X Turniej Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi

X Turniej Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi

W czerwcu odbyły się dwa wydarzenia w ramach X. edycji Turnieju Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi: pokaz filmowy w Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz cały dzień sportowych emocji oraz koncertów. Organizatorami Turnieju były Fundacja Dom Pokoju i Regionalne Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej we Wrocławiu we współpracy ze Stowarzyszeniem TRATWA, Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, WKS Śląsk i Stowarzyszeniem Nigdy Więcej.

Edukacyjny pokaz filmowy

Pokaz filmu „Znaleźć dom” Andreasa Koefoeda odbył się 8 czerwca w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Opowiada o uczniach duńskiej szkoły dla uchodźców czekających na decyzję w sprawie przyznania im azylu. Film świetnie służy jako rzeczywisty obraz takiego miejsca i był doskonałym punktem wyjścia do dyskusji z młodzieżą z wrocławskich szkół.

W projekcji i dyskusji uczestniczyło łącznie 126 uczniów, którzy reprezentowali III Liceum Ogólnokształcące, Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji oraz Szkół Podstawowych nr 84 oraz 76. Po seansie odbyła się godzinna dyskusja, w której młodzież dzieliła się refleksjami o trudnościach, z jakimi spotykają się przedstawiciele innych kultur.

Turniej

Tegoroczna edycja turnieju odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej nr 58. Do turnieju zgłosiło się 15 drużyn, a zagrało 13. Między innymi: MSKK (Muzułmańskie Centrum Kulturalno Oświatowe), Inter Wrocław (Afryka), Dnipro (Ukraina), Panteras (mieszany skład międzynarodowy), kobieca drużyna Browaru Sabotaż. 2 drużyny z powodów logistycznych odpadły w ostatnim momencie. Oprócz drużyn międzynarodowych zagrały: drużyna Urzędu Miejskiego, Suche Węże Pustyni, No Mercy i drużyna młodzieży ze szkoły przy ulicy Niemcewicza. W rozgrywkach wzięło udział ponad 100 zawodników. Turniej wygrała ukraińska drużyna Dnipro, drugie miejsce na podium zajęła drużyna Muzułmańskiego Centrum Kulturalno Oświatowego.  

Ambasadorem wydarzenia był Maciej Krawczyk – vloger znany jako DissBlaster, znanym z prowadzenia strony Footroll. Otworzył turniej i wcześniej nagrał teledysk promujący Turniej: https://www.youtube.com/watch?v=867OejlH_y0, który ma prawie 125 tysięcy odsłon i odbił się szerokim echem w internecie, na portalu Youtube ma ponad 1000 komentarzy, właściwie same pozytywne.

W przerwie turnieju trening z udziałem kilkudziesięciu osób przeprowadził zawodnik Śląska Wrocław Mariusz Pawelec. W strefie piknikowej każdy z uczestników turnieju mógł na stoisku sitodruku odbić na koszulce symbol turnieju, dobrze zjeść i wziąć udział w warsztatach animowanych przez międzynarodowych wolontariuszy Stowarzyszenia TRATWA. Zwieńczeniem dnia była otwarta scena koncertowa, na której wystąpili: Francis Tuan, Sam Alty i zespół Afrotuba.

Dodatkową atrakcją dla młodzieży były warsztaty filmowe, które poprowadził Lude Reno, reżyser mieszkający na stałe w Warszawie, który pochodzi z Martyniki.


Wzmianki w mediach:

Vlog Footroll: https://www.youtube.com/watch?v=7oUebAzFE2k (85 tys. wyswietleń)
Radio Wrocław: http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/78489/Maly-mundial-wlasnie-rozgrywany-jest-we-Wroclawiu#prettyPhoto

TVP Wrocław: http://wroclaw.tvp.pl/37680457/sport–przeciwko-rasizmowi

Gazeta Wyborcza: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,23519905,w-najblizsza-sobote-turniej-pilki-noznej-przeciwko-rasizmowi.html

Gowroclaw.pl: https://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/sport-i-rekreacja/1264514-x-turniej-pilki-noznej-przeciwko-rasizmowi

 

zwiń ―

Fundacja Dom Pokoju
ul. Wł.Łokietka 5, 50-243 Wrocław
dompokoju@dompokoju.org | +48 883 047 310