BLOG
Baza wiedzy

EDUKACJA POKOJU


Edukacja pokoju to zarówno idea, metoda i cel naszej działalności.

Uczy porozumienia, akceptacji dla „inności”, pozytywnego rozwiązywania konfliktów
czytaj więcej

Zarządzanie Konfliktem


Wierzymy w konstruktywną siłę konfliktu i wiemy, że może on budować, a nie rujnować.

Edukacja w zakresie porozumienia bez przemocy stanowi jedno z podstawowych wyzwań współczesnej cywilizacji.
czytaj więcej

ROZWÓJ LOKALNY


Idea społeczeństwa obywatelskiego, zrównoważony rozwój, współpraca międzysektorowa i włączenie biznesu w otoczenie, w którym funkcjonuje – to obszary naszej aktywności wspierające rozwój lokalny.

czytaj więcej

Fundacja Dom Pokoju jest ośrodkiem nowoczesnej myśli o społeczeństwie, którego centrum stanowi Człowiek, świadomy swojej tożsamości Obywatel, członek Wspólnoty.

o nas

Aktualności


ZK
15.10.2019

Stacja Mediacja – Szkolenia w ramach Międzynarodowego Tygodnia Mediacji i Pogotowia Mediacyjnego

Szkolenia organizowane są w ramach obchodów Tygodnia Mediacji i koncentruje się na  zarządzaniu konfliktem i mediacjach w społecznościach szkolnych i lokalnych. Organizujemy ją ponieważ wspólnie z Gminą Wrocław od 2015 roku prowadzimy Pogotowie Mediacyjne oraz […]

czytaj więcej +
ZK
01.10.2019

Broszura Fundacji Ukraina

Nasza mediatorka, Dorota Whitten facylitowała jedną z grup podczas konferencji Fundacji Ukraina. Rezultaty są częścią biuletynu Fundacji Ukraina „ForUM For Unity of Migrants”, które odbyło się w dniu 27 marca 2019 roku. Fundacja Ukraina jest […]

czytaj więcej +
ZK
27.09.2019

Już w tę sobotę! 11. edycja Turnieju piłki nożnej przeciwko rasizmowi – Boisko bez granic

Zapraszamy na kolejną edycję turnieju piłki nożnej przeciwko rasizmowi. Boisko bez granic odbędzie się 28.09 w Parku Staszica. Cały dzień atrakcji sportowych, połączony jest z rodzinnym piknikiem, pełnym koncertów, warsztatów. Fundacja Dom Pokoju i Przedstawicielstwo Regionalne […]

czytaj więcej +
ZK
27.09.2019

Relacja z konferencji Keep calm and mediuj!

Tak jak Mount Everest to coś więcej niż sam szczyt, tak szkoła to coś znacznie ważniejszego niż mury, tabliczka z numerem, podstawa programowa czy system oceniania. Szkoła to przede wszystkim ludzie. Od poniedziałku do piątku […]

czytaj więcej +
ZK
25.09.2019

RELACJA ZE STRZELIŃSKIEJ KONFERENCJI MEDIACYJNEJ

Tematem tegorocznego spotkania w ramach obchodów Tygodnia Mediacji były mediacje rodzinne i wśród nieletnich.  “Zwykło się mówić, że kłócić się jest rzeczą ludzką. Jednakże moim zdaniem dużo bardziej ludzką rzeczą jest dojście do porozumienia, znalezienie […]

czytaj więcej +
ZK
27.08.2019

Konferencja w Strzelinie Mediacje rodzinne i wśród nieletnich

Konferencja – Mediacje rodzinne i wśród nieletnich jest organizowana w ramach obchodów Tygodnia Mediacji oraz w odpowiedzi na zainteresowanie lokalnej społeczności Strzelina. Organizujemy ją wspólnie z Kancelarią Mediacyjną Joanny Pomagruk. Celem konferencji jest propagowanie mediacji […]

czytaj więcej +
15.10.2019

Stacja Mediacja – Szkolenia w ramach Międzynarodowego Tygodnia Mediacji i Pogotowia Mediacyjnego

Szkolenia organizowane są w ramach obchodów Tygodnia Mediacji i koncentruje się na  zarządzaniu konfliktem i mediacjach w społecznościach szkolnych i lokalnych.

Organizujemy ją ponieważ wspólnie z Gminą Wrocław od 2015 roku prowadzimy Pogotowie Mediacyjne oraz wspieramy szkoły w zakresie polubownego rozwiązywania konfliktów.

Przedstawiamy szczegółowy program szkoleń:

24.10.2019 16:00-20:00 Mowa nienawiści – Maciej Mandelt

Przemoc motywowana uprzedzeniami i mowa nienawiści to niestety nazbyt często pojawiające się zjawiska w przestrzeni publicznej. – czym są i jaki jest ich charakter? Jak rozpoznać przestępstwa motywowane uprzedzeniami? Które cechy osób oraz społeczności narażonych i poszkodowanych są chronione przez polskie prawo, a które nie?

Community Working – czyli jak docierać, pracować i wspierać osoby narażone i poszkodowane przemocą motywowaną uprzedzeniami? Jak wesprzeć i przygotować osobę poszkodowaną oraz świadka do zgłoszenia zawiadomienia na policji/prokuraturze?
Na te pytania i zagadnienia odpowie oraz zaprezentuje Maciej Mandelt ze Stowarzyszenia NOMADA.

29.10.2019 17:00-20:00 Oko w oko z mediatorem – Szkolenie dla Radnych osiedlowych – Dorota Whitten [ODWOŁANE]

Fundacja Dom Pokoju od 2015 roku realizuje program Pogotowie Mediacyjne. Gmina Wrocław funduje mieszkańcom Wrocławia, instytucjom i organizacjom darmowe porady mediacyjne i wsparcie w transformowaniu konfliktu we współpracę. Jak to zrobić? Zapraszamy na spotkanie z mediatorką Dorotą Whitten, która opowie, jak może Wam pomóc oraz chętnie skonsultuje problemy, z którymi przyjdziecie.

SZKOLENIE ODWOŁANE. WKRÓTCE PODAMY SZCZEGÓŁY NA TEMAT NOWEGO TEMATU I DATY.

31.10.2019 16:30-20:30 Moderacja spotkań – Karolina Mróz

Zasady, techniki, metody. Prowadzenie spotkań na tematy ważkie społecznie nie musi być trudne. Jak się do nich przygotować, jak moderować dyskusję i radzić sobie z rosnącymi w trakcie emocjami uczestników, jak sprawić, by były efektywne i prowadziły uczestników do zmian? Przedstawię kluczowe zasady i warsztat moderatora spotkań, techniki moderacyjne i podstawy facylitacji graficznej.

7.11.2019 16:00-20:00 Mowa nienawiści II – Joanna Wajda

„Ignorantia iuris nocet” /Nieznajomość prawa szkodzi/ – ta maksyma starożytnych Rzymian jest wciąż hołdowana przez prawo. Obowiązujący system zakłada bowiem, że wstępując na drogę procesu jesteśmy w pełni świadomi przepisów, procedur, praw i ciążących na nas obowiązków. Jak zatem przygotować się do procesu karnego, tak aby stać się jego świadomym uczestnikiem? Dlaczego warto być oskarżycielem posiłkowym? Jak liczyć terminy procesowe i dlaczego warto czytać protokoły – będzie się można dowiedzieć podczas szkolenia. Jego tematyka oscylować będzie wokół procesu karnego i nawiązywać do zagadnień poruszonych podczas szkolenia z Mowy Nienawiści.

12.11.2019 16:00-20:00 Narzędzia mediacyjne – nowe metody zarządzania konfliktem – Joanna Pomagruk [BRAK MIEJSC]

Szkolenie będzie prowadzone w formie aktywnych warsztatów. W trakcie szkolenia uczestnicy poznają metody oraz techniki ułatwiające rozwiązywanie konfliktów, do których należy między innymi metoda GROW, metoda FUKO, czy technika Walta Disneya..Dzięki wykorzystaniu ćwiczeń oraz licencjonowanych gier szkoleniowych, uczestnicy zdobędą wiedzę przez doświadczenie. 80% czasu szkolenia to praktyczne warsztaty utrwalajace wiedzę i pozwalające na wykorzystanie zdobytych informacji w praktyce. W trakcie warsztatów bazujemy na symulacjach z własnych doświadczeń.

14.11.2019 16:30-20:30 Przekaz rzeczniczy – Karolina Mróz

Są różne strategie, które przyjmują organizacje i grupy społeczne w relacji z samorządem i innymi kluczowymi partnerami. Jeśli decydujemy się na tę, która prowadzi do dialogu i współpracy, warto zadbać o jakość przekazu naszych celów, propozycji, oczekiwań i problemów. W trakcie warsztatów przedstawimy zasady komunikacji efektywnej, jej narzędzia i popracujemy nad indywidualnymi, konstruktywnymi przekazami rzeczniczymi uczestników.

19.11.2019 16:00-20:00 Porozumienie mimo różnic – Maja Zabokrzycka

W obliczu coraz głębszych różnic i polaryzacji społecznej, warto rozwijać umiejętności polegające na budowaniu dialogu. Szkolenie jest wprowadzeniem do budowania dialogu według metod Nansen Center for Peace. Czym różni się dialog od debaty? Jakie zadawać pytanie by dotrzeć do sedna i otworzyć rozmówców? Jakie są narzędzia przydatne do analizy konfliktów?

29.11.2019 16:00-20:00 Facylitacja spotkań – Agata Urbanik/Pogotowie Facylitacyjne [BRAK MIEJSC]

Narzędzia facylitacyjne w pigułce. Facylitacja polega na zaprojektowaniu i poprowadzenia takiego procesu w ramach spotkania czy serii spotkań, który pomoże grupie osiągnąć założony cel. Podczas czterogodzinnego warsztatu zajmiemy się podstawowymi narzędziami facylitacyjnymi (takimi jak pytanie, parafraza, czy praca z porządkowaniem treści), pomagającymi prowadzić rozmowę niezależnie od jej tematu.

Szkolenie poprowadzi Agata Urbanik. Facylitatorka, trenerka i badaczka społeczna. Prowadzi Pogotowie Facylitacyjne. Od lat związana z trzecim sektorem. Współzałożycielka Fundacji Pole Dialogu. W swoich działaniach kładzie nacisk na diagnozę potrzeb, tworzenie przestrzeni do konstruktywnej rozmowy i partycypację. Wierzy w rower i planszówki.

ZAPISY NA SZKOLENIA – FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY ->
Liczba miejsc jest ograniczona – poinformujemy Państwa mailowo o zakwalifikowaniu się na szkolenie/-a.

Szkolenia są finansowane ze środków Gminy Wrocław w ramach projektu Pogotowie Mediacyjne i Zarządzanie Konfliktem

Organizatorzy:

Informacja o fotorelacji

Szkolenia będą rejestrowane w postaci fotodokumentacji oraz relacji filmowej dla celów promocyjnych oraz sprawozdawczych. Każdy z uczestników będzie proszony o wyrażenie zgody na utrwalanie i wykorzystywanie wizerunku.

zwiń ―

Fundacja Dom Pokoju
ul. Wł.Łokietka 5, 50-243 Wrocław
dompokoju@dompokoju.org | +48 883 047 310