BLOG
Baza wiedzy

EDUKACJA POKOJU


Edukacja pokoju to zarówno idea, metoda i cel naszej działalności.

Uczy porozumienia, akceptacji dla „inności”, pozytywnego rozwiązywania konfliktów
czytaj więcej

Zarządzanie Konfliktem


Wierzymy w konstruktywną siłę konfliktu i wiemy, że może on budować, a nie rujnować.

Edukacja w zakresie porozumienia bez przemocy stanowi jedno z podstawowych wyzwań współczesnej cywilizacji.
czytaj więcej

ROZWÓJ LOKALNY


Idea społeczeństwa obywatelskiego, zrównoważony rozwój, współpraca międzysektorowa i włączenie biznesu w otoczenie, w którym funkcjonuje – to obszary naszej aktywności wspierające rozwój lokalny.

czytaj więcej

Fundacja Dom Pokoju jest ośrodkiem nowoczesnej myśli o społeczeństwie, którego centrum stanowi Człowiek, świadomy swojej tożsamości Obywatel, członek Wspólnoty.

o nas

Aktualności


ZK
15.10.2019

Stacja Mediacja – Szkolenia w ramach Międzynarodowego Tygodnia Mediacji i Pogotowia Mediacyjnego

Szkolenia organizowane są w ramach obchodów Tygodnia Mediacji i koncentruje się na  zarządzaniu konfliktem i mediacjach w społecznościach szkolnych i lokalnych. Organizujemy ją ponieważ wspólnie z Gminą Wrocław od 2015 roku prowadzimy Pogotowie Mediacyjne oraz […]

czytaj więcej +
ZK
01.10.2019

Broszura Fundacji Ukraina

Nasza mediatorka, Dorota Whitten facylitowała jedną z grup podczas konferencji Fundacji Ukraina. Rezultaty są częścią biuletynu Fundacji Ukraina „ForUM For Unity of Migrants”, które odbyło się w dniu 27 marca 2019 roku. Fundacja Ukraina jest […]

czytaj więcej +
ZK
27.09.2019

Już w tę sobotę! 11. edycja Turnieju piłki nożnej przeciwko rasizmowi – Boisko bez granic

Zapraszamy na kolejną edycję turnieju piłki nożnej przeciwko rasizmowi. Boisko bez granic odbędzie się 28.09 w Parku Staszica. Cały dzień atrakcji sportowych, połączony jest z rodzinnym piknikiem, pełnym koncertów, warsztatów. Fundacja Dom Pokoju i Przedstawicielstwo Regionalne […]

czytaj więcej +
ZK
27.09.2019

Relacja z konferencji Keep calm and mediuj!

Tak jak Mount Everest to coś więcej niż sam szczyt, tak szkoła to coś znacznie ważniejszego niż mury, tabliczka z numerem, podstawa programowa czy system oceniania. Szkoła to przede wszystkim ludzie. Od poniedziałku do piątku […]

czytaj więcej +
ZK
25.09.2019

RELACJA ZE STRZELIŃSKIEJ KONFERENCJI MEDIACYJNEJ

Tematem tegorocznego spotkania w ramach obchodów Tygodnia Mediacji były mediacje rodzinne i wśród nieletnich.  “Zwykło się mówić, że kłócić się jest rzeczą ludzką. Jednakże moim zdaniem dużo bardziej ludzką rzeczą jest dojście do porozumienia, znalezienie […]

czytaj więcej +
ZK
27.08.2019

Konferencja w Strzelinie Mediacje rodzinne i wśród nieletnich

Konferencja – Mediacje rodzinne i wśród nieletnich jest organizowana w ramach obchodów Tygodnia Mediacji oraz w odpowiedzi na zainteresowanie lokalnej społeczności Strzelina. Organizujemy ją wspólnie z Kancelarią Mediacyjną Joanny Pomagruk. Celem konferencji jest propagowanie mediacji […]

czytaj więcej +
27.09.2019

Relacja z konferencji Keep calm and mediuj!

Tak jak Mount Everest to coś więcej niż sam szczyt, tak szkoła to coś znacznie ważniejszego niż mury, tabliczka z numerem, podstawa programowa czy system oceniania. Szkoła to przede wszystkim ludzie. Od poniedziałku do piątku każdy z nich przekracza próg placówki niosąc swoje radości i troski, nadzieje i frustracje, sukcesy, ale i porażki. W takim tyglu emocji, różnorodnych, nierzadko wzajemnie sprzecznych, potrzeb, nie trudno o konflikty. I choć są one naturalną częścią naszego społecznego życia to wciąż nie umiemy sobie z nimi radzić. Widzimy tylko ich destrukcyjną siłę, pomijając fakt, że przecież mają również i drugą – tę dobrą, stronę. I dlatego to nie sam konflikt jest problemem, ale to jak na niego patrzymy i czy potrafimy dostrzec jego konstruktywną, budującą i poznawczą moc. Jednak aby tak się stało potrzeba chwili refleksji, spokoju i wiary, że “po każdej burzy wychodzi słońce”. 

Keep Calm i Mediuj to hasło tegorocznej konferencji Fundacji Dom Pokoju zawierające podstawową wskazówkę do zmiany w postrzeganiu oblicza konfliktu. Mediacja bowiem to relacja (#Tomasz Tokarz), a gdzie dobre, silne relacje tam nie ma miejsca na przemoc (#Jacek Pyżalski, #Joanna Wajda). Co więcej, gdy zminimalizujemy możliwość pojawienia się przemocy w tzw. realu, to również zminimalizujemy ją w świecie cyfrowym. Jak pokazują badania obie formy przemocy idą ze sobą w parze (#Jacek Pyżalski). 

Warto mieć to na uwadze, gdyż najskuteczniejszym narzędziem jest dobrze zaplanowana, systematyczna profilaktyka. Aktualnie wspomagana jest wieloma programami miejskimi, na czele z klasami przygotowawczymi dla uczniów obcojęzycznych (#Manuela Pliżga-Jonarska) czy Pogotowiem mediacyjnym dla szkół (#Joanna Pomagruk). 

Mediacje, zwłaszcza mediacje rówieśnicze, to nie tylko inwestowanie w relacje, to również oddanie odpowiedzialności stronom za jego przebieg i rozwiązanie. To “żywa” lekcja demokracji, umiejętności spojrzenia na problem z różnych perspektyw bez konieczności dochodzenia do jednej racji. To kształtowanie  wszystkich komponentów inteligencji emocjonalnej, zwłaszcza empatii, tak potrzebnej w dzisiejszych czasach. To w niej znajduje się klucz do osiągnięcia sukcesu zarówno w życiu szkolnym jak i poza nim (#Joanna Wajda). 

Mediacja to również ucieleśnienie sprawiedliwości naprawczej, która porzuca tradycyjny model “wina – kara” na rzecz rzeczywistego pojednania. Dyrektywnie wymierzona kara nie zmienia bowiem postaw, nie uczy dostrzegania konsekwencji swoich czynów (#Grzegorz Miśta). 

Mediacja nie jest jednak panaceum na wszelkie trudności w środowisku szkolnym. Przy znęcaniu się, dręczeniu musi zadziałać interwencja, ”twarda litera”  prawa. O jej różnych obliczach – odpowiedzialności ucznia, rodzica, szkoły, opowiedział sędzia Artur Lipiński – wszystkim zgromadzonym znany z programu telewizyjnego “Sąd rodzinny”. 

    Keep Calm i Mediuj – kilka godzin inspiracji, nawiązywania nowych relacji, spotkania z dawno niewidzianymi znajomymi. To wymiana doświadczeń oraz idea sznurka autorstwa Jacka Pyżalskiego. Zgodnie z nią wszystkich uczestników wydarzenia połączyła niewidzialna nić relacji. Czy będzie rosła i przekształcała się w gruba linę zależy już tylko od nas. Pożegnaliśmy się zatem mówiąc “do zobaczenia” i licząc, że nastąpi to niebawem. 

Konferencja odbyła się w dniu 20.09.2019 we wrocławskim Hotelu Campanile przy ul. Ślężnej 26.

Podczas konferencji wystąpili: 

Konferencja objęta była patronatem Prezydenta Miasta Wrocław oraz Prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu i była współfinansowana ze środków Gminy Wrocław.

zwiń ―

Fundacja Dom Pokoju
ul. Wł.Łokietka 5, 50-243 Wrocław
dompokoju@dompokoju.org | +48 883 047 310