BLOG
Baza wiedzy

EDUKACJA POKOJU


Edukacja pokoju to zarówno idea, metoda i cel naszej działalności.

Uczy porozumienia, akceptacji dla „inności”, pozytywnego rozwiązywania konfliktów
czytaj więcej

Zarządzanie Konfliktem


Wierzymy w konstruktywną siłę konfliktu i wiemy, że może on budować, a nie rujnować.

Edukacja w zakresie porozumienia bez przemocy stanowi jedno z podstawowych wyzwań współczesnej cywilizacji.
czytaj więcej

ROZWÓJ LOKALNY


Idea społeczeństwa obywatelskiego, zrównoważony rozwój, współpraca międzysektorowa i włączenie biznesu w otoczenie, w którym funkcjonuje – to obszary naszej aktywności wspierające rozwój lokalny.

czytaj więcej

Fundacja Dom Pokoju jest ośrodkiem nowoczesnej myśli o społeczeństwie, którego centrum stanowi Człowiek, świadomy swojej tożsamości Obywatel, członek Wspólnoty.

o nas

Aktualności


RL
31.01.2020

Pierwszy panel obywatelski we Wrocławiu!

Czym jest panel obywatelski? Jakiego transportu potrzebujemy we Wrocławiu? Jak skomunikować centrum z osiedlami peryferyjnymi?

czytaj więcej +
RL
23.12.2019

Dolnośląski Ośrodek Dialogu

Twórz z nami Dolnośląski Ośrodek Dialogu!

Jeśli działasz lokalnie w województwie dolnośląskim, lubuskim lub opolskim – to Ciebie szukamy!

czytaj więcej +
ZK
15.10.2019

Szkolenia „Stacja Mediacja”

Jak się porozumiewać mimo różnic? Zapraszamy na szkolenia, na którym będziemy uczyć jakie są narzędzia budowania dialogu.

czytaj więcej +
ZK
01.10.2019

Broszura Fundacji Ukraina

Nasza mediatorka, Dorota Whitten facylitowała jedną z grup podczas konferencji Fundacji Ukraina. Rezultaty są częścią biuletynu Fundacji Ukraina „ForUM For Unity of Migrants”, które odbyło się w dniu 27 marca 2019 roku. Fundacja Ukraina jest […]

czytaj więcej +
ZK
27.09.2019

Już w tę sobotę! 11. edycja Turnieju piłki nożnej przeciwko rasizmowi – Boisko bez granic

Zapraszamy na kolejną edycję turnieju piłki nożnej przeciwko rasizmowi. Boisko bez granic odbędzie się 28.09 w Parku Staszica. Cały dzień atrakcji sportowych, połączony jest z rodzinnym piknikiem, pełnym koncertów, warsztatów. Fundacja Dom Pokoju i Przedstawicielstwo Regionalne […]

czytaj więcej +
ZK
27.09.2019

Relacja z konferencji Keep calm and mediuj!

Tak jak Mount Everest to coś więcej niż sam szczyt, tak szkoła to coś znacznie ważniejszego niż mury, tabliczka z numerem, podstawa programowa czy system oceniania. Szkoła to przede wszystkim ludzie. Od poniedziałku do piątku […]

czytaj więcej +
27.09.2017

Jesienna Akademia Liderów 2017 

 W ramach projektu Wrocław Rozmawia zapraszamy na kolejną Akademię Liderów:  jesienią 2017 w siedzibie Fundacji Dom Pokoju przy ul. Łokietka 5/1 odbędą się szkolenia i warsztaty, prowadzone przez aktywistów, ludzi nauki i działaczy społecznych. Wszystkie spotkania w ramach Akademii Liderów są bezpłatne i mają otwarty charakter. 
 
Zapraszamy do zapisywania się przez formularz zgłoszeniowy:
__________________________________
PANEL OBYWATELSKI – JAK TO DZIAŁA? 
 
27.09.2017, godz. 17.00-20.00 w siedzibie Fundacji Dom Pokoju, przy ul. Łokietka 5/1. 
Prowadzący: dr Marcin Gerwin


Panel obywatelski to sposób na podejmowanie demokratycznych decyzji na poziomie miasta, państwa lub społeczności międzynarodowej (Unia Europejska, ONZ). Sam panel to losowo wyłoniona grupa mieszkańców i mieszkanek, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak miejsce zamieszkania, płeć, wiek czy poziom wykształcenia. Dzięki uwzględnieniu kryteriów demograficznych uzyskuje się grupę, która stanowi ona miasto lub państwo w pigułce. Panel obywatelski pozwala na dogłębne przeanalizowanie danego tematu, omówienie różnych rozwiązań, wysłuchanie argumentów za i przeciw. Jego celem jest podejmowanie świadomych, przemyślanych decyzji i szukanie rozwiązań, które będą najkorzystniejsze z perspektywy dobra wspólnego danej społeczności.

dr Marcin Gerwin – specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i partycypacji. Z wykształcenia politolog. Współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej oraz Inicjatywy na rzecz Paneli Obywatelskich. Autor książek „Żywność i demokracja” oraz „Żywność przyjazna dla klimatu”. Prowadzi ponadto warsztaty dla młodzieży z uważności oraz działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w szkołach. Publicysta Krytyki Politycznej.

 

O UWAŻNOŚCI DLA AKTYWISTÓW I AKTYWISTEK

28.09.2017, godz. 17.00-20.00 w siedzibie Fundacji Dom Pokoju, przy ul. Łokietka 5/1. 

Prowadzący: dr Marcin Gerwin.Czym jest uważność w życiu codziennym? Do czego przydaje się w działalności aktywistów i aktywistek? Jak radzić sobie z trudnymi emocjami, które pojawiają się w relacjach międzyludzkich? Serdecznie zapraszamy na warsztat z uważności (ang. mindfulness), który poprowadzi Marcin Gerwin. Jeden ze sposobów na określenie uważności to pozwolenie chwili obecnej być taką, jaka jest. To jasne postrzeganie tego, co dzieje się w danym momencie, bycie w pełni obecnym lub obecną i umiejętność zareagowania adekwatnie do sytuacji.

dr Marcin Gerwin – specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i partycypacji. Z wykształcenia politolog. Współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej oraz Inicjatywy na rzecz Paneli Obywatelskich. Autor książek „Żywność i demokracja” oraz „Żywność przyjazna dla klimatu”. Prowadzi ponadto warsztaty dla młodzieży z uważności oraz działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w szkołach. Publicysta Krytyki Politycznej.

 

JAK ZMIENIAĆ MIASTO?

11.10.2017, godz. 17.00-20.00 w siedzibie Fundacji Dom Pokoju, przy ul. Łokietka 5/1.

Prowadząca: Aleksandra ZienkiewiczJak skutecznie działać w mieście i współpracować z urzędnikami? Dlaczego warto śledzić informacje publiczne i kiedy domagać się do nich dostępu? Jak walczyć o sprawy z pozoru przegrane?

Aleksandra Zienkiewicz – na rzecz miasta działa od 2012 roku. Wtedy dołączyła do Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, w którym obecnie jest członkiem zarządu. Na przełomie 2013 i 2014 roku zaangażowała się w obronę drzew we Wrocławiu, co zaowocowało powstaniem Stowarzyszenia Ochrony Drzew „miastoDrzew”. Jest jego przewodniczącą. W 2016 roku jej autorski projekt zadrzewienia miasta, Drzewa dla Wrocławia, nr 710, otrzymał największą liczbę głosów w głosowaniu WBO. Tej jesieni będzie realizowany. W przestrzeni miasta pojawi się dzięki niemu ponad 700 drzew i ponad 10 tysięcy krzewów.

Ponadto, prowadzi portal hipermiasto.com i angażuje się w działania Stowarzyszenia Akcji Miasto, m.in. związane z mobilnością dzieci (zajęcia w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu, półkolonie).

 
MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENI

16.10.2017, 17.00- 20:00, siedziba Fundacji Dom Pokoju, ul. Łokietka 5/1, Wrocław

Prowadzący: Michał CiesielskiW jaki sposób posługiwać się Systemem Informacji Przestrzennej Wrocławia i innymi geoportalami, jak interpretować Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego – na potrzeby działań lokalnych, projektów planowanych w przestrzeni miejskiej i Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W jaki sposób możemy wpływać na kształt MPZP? Czyli parę słów o zgłaszaniu wniosków i uwag. 

Michał Ciesielski – urbanista z wieloletnim doświadczeniem w planowaniu miejscowym, strategicznym i operacyjnym. Główny projektant planów miejscowych o różnorodnej tematyce, współautor kilku edycji Studium Wrocławia oraz Lokalnego Programu Rewitalizacji Wrocławia. Autor koncepcji projektowych przekształceń przestrzeni publicznych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Koordynator i współautor interdyscyplinarnych i uspołecznionych projektów z pogranicza urbanistyki i innych branż. Prowadzi zajęcia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Autor artykułów w wydawnictwach branżowych, referatów, szkoleniowiec. Doradza gminom i instytucjom centralnym w zakresie konsultacji społecznych dokumentów planistycznych. Założyciel Sekcji Małych Miast przy Zarządzie Głównym Towarzystwa urbanistów Polskich. Delegat na Zjazd Krajowy TUP, członek Zarządu TUP we Wrocławiu (2012-2015 r.) oraz Prezydium Zachodniej Okręgowej Izby Urbanistów ZOIU (2010-2015). Inicjator i koordynator wydarzeń popularyzujących wiedzę o urbanistyce w kilkunastu miastach Polski.

_______________________________

Akademia Liderów jest bezpłatna i ma otwarty charakter.

Zapraszamy do zapisywania się przez formularz zgłoszeniowy:
 
W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny:  
883 047 310, lub mailowy: dompokoju@dompokoju.org
zwiń ―

Fundacja Dom Pokoju
ul. Wł.Łokietka 5, 50-243 Wrocław
dompokoju@dompokoju.org | +48 883 047 310