Baza wiedzy

wystawa i warsztaty

Wystawa zawiera archiwalne zdjęcia i rękopisy dokumentujące życie Anny Frank, fragmenty jej pamiętnika, a nawet przekrój domu, w którym ukrywała się wraz z rodziną. Ekspozycja jest mobilna, dlatego najczęściej już jej rozstawianie jest elementem edukacyjnym – wystawę tworzą sami uczniowie równocześnie uczestnicząc w warsztatach. Potem stają się przewodnikami po wystawie.  Metoda tego rodzaju pracy nazywa się peer – education, czyli edukacja rówieśnicza.

Najlepiej ten rodzaj uczestnictwa i przebieg warsztatów opisują to sami zaangażowani, uczniowie Gimnazjum nr 1 w Mysłowicach:

„Podczas majowego wyjazdu uczniów do Muzeum Auschwitz- Birkenau narodził się pomysł wypożyczenia od Fundacji Dom Pokoju we Wrocławiu wystawy poświęconej najprawdopodobniej najsłynniejszej nastoletniej ofierze Holokaustu, Annie Frank. (…) Założyciel Fundacji p. Edward Skubisz poprowadził warsztaty dla chętnych uczniów z klas 2 i 3 naszej Szkoły. Zajęcia wprowadzały w tematykę Holokaustu oraz przybliżyły historię Anne Frank i jej pamiętnika, który należy do dóbr światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Warsztaty rozpoczęły się od stworzenia tzw. osi wiedzy o Annie Frank. W zależności od poziomu znajomości jej biografii, uczniowie zajmowali odpowiednie miejsce na linii w skali od 0 do 10. (…) Przedstawienie sylwetki Anny Frank ułatwiło zapoznanie się z treścią wystawy, którą rozłożyli uczniowie w dwóch salach gimnastycznych. Mając w pamięci wspomnienia swoich krewnych z czasów wojny i okupacji, obrazy z filmu, zdjęcia, uczniowie zapoznawali się z komentarzami historycznymi umieszczonymi przy fotografiach i dokumentach zgromadzonych na planszach wystawowych. Następnie wybierali te, które ich zainteresowały lub zwróciły ich uwagę. Omawiając je, zainicjowali dyskusję na temat tolerancji, wzajemnego szacunku i praw człowieka, które powinny być respektowane bez względu na różnice istniejące między ludźmi. Wszyscy stwierdzili, że mimo upływu czasu historia lubi się powtarzać i obecnie nietrudno znaleźć przykłady nierówności i powstania nowych form rasizmu i nietolerancji. Dlatego wciąż na nowo należy stawiać sobie pytanie o wartość ludzkiego życia, a budowanie postawy szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie zacząć od siebie i swojego otoczenia.

Fot. Gimnazjum nr 1 w Mysłowicach. Na zdjęciu: Kasia, Wiktoria, Agata, Milena, Julia, Ania, Magda, Alicja, Wiktoria, Kinga, Alicja, Marysia, Kamil, Dominik i Artur, którego nie ma w momencie robienia zdjęcia oraz prowadzący pan Edward Skubisz i Anna Ciach – nauczyciel języka polskiego.

Podczas warsztatów prowadzonych w życzliwej atmosferze zrodziła się więź pomiędzy prowadzącym a gimnazjalistami, którzy zostali przygotowani do roli przewodników-współtowarzyszy po wystawie. Teraz to oni będą towarzyszyć swoim rówieśnikom podczas oglądania ekspozycji. Taka jest bowiem idea edukacji obywatelskiej, którą realizuje Fundacja Dom Pokoju z Wrocławia -uczniowie oprowadzają uczniów i w ten sposób m.in. nabywają nowych doświadczeń, które w przyszłości zaowocują ich rozwojem osobistym.” Tekst pochodzi ze strony internetowej Gimnazjum nr1 im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach.

Imię i Nazwisko
nazwa Twojej organizacji
Temat: Zamów wystawę i warsztaty
*pole wymagane

Fundacja Dom Pokoju
ul. Wł.Łokietka 5, 50-243 Wrocław
dompokoju@dompokoju.org | +48 883 047 310