Baza wiedzy

Anne Frank. Opowieść współczesna

Wbrew wszystkiemu wierzę jeszcze,
że ludzie są w głębi serca naprawdę dobrzy.
Anne Frank

Podczas wojny, młoda dziewczyna o imieniu Anne pisała pamiętnik, w którym obok wspomnień i marzeń dorastającej kobiety, ukazuje dramatyczną skalę Holocaustu i porażającą siłę rasizmu. Dziś Anne jest ikoną żydowskiego cierpienia w Europie okupowanej przez Hitlera, a dziennik widnieje na liście najważniejszych dokumentów cywilizacji: „Pamięć Świata UNESCO” i najważniejszych książek XX wieku wg „La Monde”. W Holandii Fundacja jej imienia prowadzi muzeum pamięci – Dom Anne Frank, w którym wraz z rodziną, przez dwa lata ukrywała się przed nazistowską okupacją. Nasze Fundacje współpracują ze sobą, dzięki czemu w polskich szkołach oraz instytucjach kulturalnych i edukacyjnych możemy realizować warsztaty na bazie wystawy „Anne Frank. Opowieść współczesna”.

Poznaj naszą metodę i zamów wystawę i warsztaty!

wystawa i warsztaty

Wystawa zawiera archiwalne zdjęcia i rękopisy dokumentujące życie Anny Frank, fragmenty jej pamiętnika, a nawet przekrój domu, w którym ukrywała się wraz z rodziną. Ekspozycja jest mobilna, dlatego najczęściej już jej rozstawianie jest elementem edukacyjnym – wystawę tworzą sami uczniowie równocześnie uczestnicząc w warsztatach. Potem stają się przewodnikami po wystawie.  Metoda tego rodzaju pracy nazywa się peer – education, czyli edukacja rówieśnicza.

Najlepiej ten rodzaj uczestnictwa i przebieg warsztatów opisują to sami zaangażowani, uczniowie Gimnazjum nr 1 w Mysłowicach:

„Podczas majowego wyjazdu uczniów do Muzeum Auschwitz- Birkenau narodził się pomysł wypożyczenia od Fundacji Dom Pokoju we Wrocławiu wystawy poświęconej najprawdopodobniej najsłynniejszej nastoletniej ofierze Holokaustu, Annie Frank. (…) Założyciel Fundacji p. Edward Skubisz poprowadził warsztaty dla chętnych uczniów z klas 2 i 3 naszej Szkoły. Zajęcia wprowadzały w tematykę Holokaustu oraz przybliżyły historię Anne Frank i jej pamiętnika, który należy do dóbr światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Warsztaty rozpoczęły się od stworzenia tzw. osi wiedzy o Annie Frank. W zależności od poziomu znajomości jej biografii, uczniowie zajmowali odpowiednie miejsce na linii w skali od 0 do 10. (…) Przedstawienie sylwetki Anny Frank ułatwiło zapoznanie się z treścią wystawy, którą rozłożyli uczniowie w dwóch salach gimnastycznych. Mając w pamięci wspomnienia swoich krewnych z czasów wojny i okupacji, obrazy z filmu, zdjęcia, uczniowie zapoznawali się z komentarzami historycznymi umieszczonymi przy fotografiach i dokumentach zgromadzonych na planszach wystawowych. Następnie wybierali te, które ich zainteresowały lub zwróciły ich uwagę. Omawiając je, zainicjowali dyskusję na temat tolerancji, wzajemnego szacunku i praw człowieka, które powinny być respektowane bez względu na różnice istniejące między ludźmi. Wszyscy stwierdzili, że mimo upływu czasu historia lubi się powtarzać i obecnie nietrudno znaleźć przykłady nierówności i powstania nowych form rasizmu i nietolerancji. Dlatego wciąż na nowo należy stawiać sobie pytanie o wartość ludzkiego życia, a budowanie postawy szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie zacząć od siebie i swojego otoczenia.

Fot. Gimnazjum nr 1 w Mysłowicach. Na zdjęciu: Kasia, Wiktoria, Agata, Milena, Julia, Ania, Magda, Alicja, Wiktoria, Kinga, Alicja, Marysia, Kamil, Dominik i Artur, którego nie ma w momencie robienia zdjęcia oraz prowadzący pan Edward Skubisz i Anna Ciach – nauczyciel języka polskiego.

Podczas warsztatów prowadzonych w życzliwej atmosferze zrodziła się więź pomiędzy prowadzącym a gimnazjalistami, którzy zostali przygotowani do roli przewodników-współtowarzyszy po wystawie. Teraz to oni będą towarzyszyć swoim rówieśnikom podczas oglądania ekspozycji. Taka jest bowiem idea edukacji obywatelskiej, którą realizuje Fundacja Dom Pokoju z Wrocławia -uczniowie oprowadzają uczniów i w ten sposób m.in. nabywają nowych doświadczeń, które w przyszłości zaowocują ich rozwojem osobistym.” Tekst pochodzi ze strony internetowej Gimnazjum nr1 im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach.

Imię i Nazwisko
nazwa Twojej organizacji
Temat: Zamów wystawę i warsztaty
*pole wymagane

Relacje z warsztatów

Anne Frank. Opowieść Współczesna w Zespole Szkół nr 2 w Wodzislawiu Śląskim.

Zdjęcia pochodzą ze strony szkoły: http://www.zs2wodzislaw.internetdsl.pl/4.htm. Komentarzem opatrzyła je pani mgr Justyna Orszulak – koordynator wydarzenia z ramienia szkoły:

„Od 4 do 8 lutego w Zespole Szkół nr 2 w Wodzislawiu Śląskim gości wystawa „Anne Frank. Opowieść współczesna”. Wystawa realizowana jest przez Fundację Dom Pokoju z Wrocławia we współpracy z Fundacją Anne Frank z Amsterdamu. Zaproszenie do udziału w wystawie zostało skierowane do uczniów wszystkich wodzisławskich gimnazjów i starszych klas szkół podstawowych. (…) Zgodnie z zamierzeniem organizatorów ekspozycja jest wystawą podróżującą, co daje możliwość młodzieży z różnych miast i miejscowości zapoznać się z historią Anny Frank i z tematyką Holocaustu. Wystawa składa się z 34 paneli, które pokazują życie 13-letniej żydowskiej dziewczynki i jej rodziny w kontekście rozwoju antysemityzmu w Niemczech i całej Europie.

Po wystawie oprowadzają uczniowie, którzy do roli przewodników zostali przygotowani przez trenerów Fundacji Dom Pokoju (…) podczas specjalnych warsztatów. Dzieki temu zostały stworzone nowe relacje, w których uczeń, jakby z tego samego poziomu wiedzy o historii i świecie oprowadza po wystawie swojego kolegę – rówieśnika, co powoduje, iż zmniejsza się dystans między przewodnikiem, widzem i bohaterką opowiadanej historii. Dzięki spojrzeniu na historię Anne Frank oczami współcześnie żyjących młodych ludzi, pojawia się szansa podjęcia przez nich głębszej refleksji na temat doświadczeń życia żydowskiej dziewczynki, poszukania przyczyn dramatu jej rodziny, oraz zastanowienia się, jak współcześnie mogą oni kształtować swoją postawę wobec obrony praw człowieka. Możliwość bycia przewodnikiem pozwala tez uczniom odkryć twórczy potencjał, zdolność do podejmowania inicjatywy i wystapień publicznych.

Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z różnych szkół odwiedzający naszą wystawę wychodzą pod wrażeniem profesjonalizmu młodych przewodników i, mam nadzieję, z refleksjami wywołanym przez historię Anny Frank.” mgr Justyna Orszulak

Dziennik Anne Frank

„Jedną z najważniejszych książek XX wieku, tłumaczoną na kilkadziesiąt języków, wielokrotnie ekranizowaną, napisała trzynastoletnia dziewczynka.”

„II wojna światowa. Zwykłe mieszkanie w centrum Amsterdamu nagle staje się schronieniem, więzieniem i całym światem dla żydowskiej nastolatki Anne, jej rodziny i znajomych. Przez ponad dwa lata, w ciągłym strachu przed wykryciem, próbują oni normalnie żyć, łagodzić codzienne konflikty, doceniać małe radości.

Największą tajemnicą Anne jest zmyślona przyjaciółka Kitty, której opowiada o wszystkim, co dzieje się w kryjówce: przerażeniu, plotkach, kłótniach, pierwszej miłości. Sekretne listy do Kitty układają się w przejmujący dziennik dziecka, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji i dojrzałością.

Ostatni zapisek powstał 1 sierpnia 1944 roku – na trzy dni przed aresztowaniem i wywiezieniem do obozu koncentracyjnego wszystkich mieszkańców kryjówki.Ojciec Anne, Otto H. Frank, przeżył wojnę i w 1963 roku założył fundację, która czuwa nad rozpowszechnianiem cudem ocalonego dziennika córki. W 2013 roku Fundacja im. Anne Frank rozpoczęła współpracę z UNICEF-em. Dzięki temu część dochodów ze sprzedaży niniejszej książki zostaje przekazana na cele walki o prawa dzieci na całym świecie.”

Fot. Wydawnictwo ZNAK

Fot. Wydawnictwo ZNAK

Anne Frank „Dziennik”
Tłumaczenie: Alicja Oczko
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Fot. www.znak.com.pl

Fundacja Dom Pokoju
ul. Wł.Łokietka 5, 50-243 Wrocław
dompokoju@dompokoju.org | +48 883 047 310